Światowe gwiazdy futbolu – Pele

Gwiazdy z Brazylii

Pele, a więc Edson Arantes do Nascimento to bez wątpienia jeden z najważniejszych, jeśli w ogóle nie najważniejsza postać w światowej piłce. Skoro tak, nie mogło go zabraknąć w naszym zestawieniu, gdyż jest to piłkarz, który wybijał się ponad przeciętność i zawsze będzie już kojarzony z zieloną murawą i dwiema bramkami. Wystarczy wspomnieć, że nazwisko to z piłką nożną kojarzy się każdemu, nie tylko miłośnikom światowego futbolu.

Trzy mistrzostwa świata

Przede wszystkim trzeba tutaj wspomnieć o tym, że słynny Pele na swoim koncie ma aż trzy tytuły mistrza świata, co jest rzeczą niezwykłą. Po mistrzostwo świata sięgał on bowiem wraz z reprezentacją „Canarinhos” w latach 1958, 1962 oraz 1970. To jednak nie wszystko. O tym, jak wyśmienity był to piłkarz, najlepiej świadczy fakt, że FIFA nagrodziła go w roku 2000 najlepszym piłkarzem wszech czasów. Nic w związku z tym dziwnego, że dla wielu jest on do dziś najlepszym piłkarzem, który kiedykolwiek chodził po ziemi, choć młodzież pewnie się z tym nie zgodzi, gdyż dziś na topie są tacy zawodnicy jak Lionel Messi czy Cristiano Ronaldo.

Rekord strzelonych goli

Odnieśmy się do jeszcze jednej bardzo ważnej kwestii, a więc rekordu zdobytych bramek. W oficjalnych spotkaniach ten strzelił ich bowiem 1280, a meczów rozegrał 1363. Jak najbardziej jest to zatem jeden z najwybitniejszych piłkarzy na świecie, który, mimo że już dawno zawiesił buty na kołku, a dziś ma 76 lat, to zawsze będzie już kojarzony z wielkimi sukcesami w piłce nożnej.

2 comments

Comments are closed.