Światowe gwiazdy futbolu – Ronaldo

Gwiazdy z Brazylii

Czas na kolejnego piłkarza rodem z „Kraju Kawy”, a więc Ronaldo Luisa Nazario de Limę. Znacie takiego piłkarza? Być może nie, ale dla niewtajemniczonych wyjaśniamy szybko, że jest to nikt inny jak popularny Ronaldo. Dziś Ronaldo kojarzy się oczywiście z Portugalią i Realem Madryt, ale jeszcze dziewięć czy piętnaście lat temu jedynym prawdziwym Ronaldo był ten, który pochodzi z Brazylii.

Dwukrotny mistrz świata

Jako że największym osiągnięciem piłkarza jest mistrzostwo świata, zacząć trzeba od Mundialu, a tu Ronaldo ma się czym pochwalić, ponieważ dwa razy wznosił do góry puchar za miano najlepszej drużyny narodowej na świecie. Po raz pierwszy miało to miejsce w roku 1994 na turnieju w Stanach Zjednoczonych, choć tam nie był jeszcze wiodącą postacią swojej kadry i nie zagrał na nich w żadnym meczu. Zupełnie inaczej było osiem lat później, kiedy to mistrzostwa świata odbywały się w Azji, a dokładniej w Korei i Japonii. Tam Ronaldo był pierwszoplanową postacią „Canarinhos” zdobywając statuetkę za króla strzelców tamtej imprezy.

Bogata kariera

O jego wielkim talencie najlepiej świadczą też kluby, w których grywał. Oczywiście karierę zaczynał w Brazylii, gdzie grał w Cruzeiro Belo Horizonte, choć szybko przeniósł się do Europy. Tutaj grał między innymi w PSV Eindhoven, ale nie tylko. Poza tym przyodziewał on również barwy Barcelony, Interu Mediolan, Realu Madryt czy AC Milan. Karierę zakończył natomiast w Corinthians Sao Paulo. Odnotujmy tu, że w sondzie magazynu France Football został on zaliczony do najlepszej jedenastki w historii futbolu.

2 comments

Comments are closed.