Światowe gwiazdy futbolu – Michel Platini

Gwiazdy z Francji

Skoro w naszym zestawieniu znalazł się Zinedine Zidane, nie mogło w nim zabraknąć także i innego wybitnego Francuza, który grał jednak nieco wcześniej, a więc Michaela Platiniego. Ten był między innymi kolegą Zbigniewa Bońka we włoskim Juventusie. Po zakończeniu kariery był między innymi selekcjonerem reprezentacji Francji i wybrany trenerem roku. Kojarzony będzie też z szefostwem w UEFA. W roku ubiegłym został jednak zawieszony na osiem lat przez FIFA za korupcję.

Mistrz Europy

Jeśli weźmiemy pod uwagę reprezentacyjną karierę Platiniego, to wydaje się, że jego największym sukcesem było mistrzostwo Europy z roku 1984, które odbywały się w roku 1986 we Francji. Zauważmy tutaj też, że został on królem strzelców tej imprezy. W zaledwie pięciu spotkaniach zdobył aż dziewięć bramek, wpisując się na listę strzelców w każdym pojedynku. Co ciekawsze w dwóch z nich skompletował on po trzy trafienia. Poza tym nie zapominajmy, że na swoim koncie ma on również trzecie miejsce na mistrzostwach świata w Meksyku. W całej karierze w reprezentacji rozegrał on natomiast 72 spotkania, w których 41 razy pokonywał bramkarzy rywali.

Złota Piłka

Być może Platini był skorumpowanym działaczem i brał łapówki, ale piłkarzem z pewnością był wybitnym i oczywiście każdy musi się z tym stwierdzeniem zgodzić. Doskonale potwierdza to również fakt, że jest on trzykrotnym zdobywcą Złotej Piłki tygodnika France Football, co miało miejsce w latach 1983, 1984 oraz 1985. Szkoda więc, że na jego nazwisku plamą jest wspomniana wpadka korupcyjna.

2 comments

Comments are closed.